Kur dhe sa duhet paguar zekati?

Kur dhe sa duhet paguar zekati? Përgjigjja:Falënderimi i takon Allahut. Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi Pejgamberin ﷺ Nëse dikush posedon pragun minimal të pasurisë dhe ka kaluar një vit i plotë hixhri që kur është fituar (ose ka arritur pragun minimal), ai duhet të japë zekatin për të. Pragu minimal (nisaab) është i… Continue reading Kur dhe sa duhet paguar zekati?

Published
Categorized as Kosovë

Ky është polici që u plagos në veri (FOTO) ++

Mbrëmë Policia e Kosovës është sulmuar në fshatin Serbov të Zveçanit. Aty mbeti i plagosur një pjesëtar i policisë. Burime të “Indeksonline” bëjnë të ditur se sulmi kishte ardhur nga persona të armatosur me armë të gjata. I plagosur mbeti pjesëtari i NJRSh-së, E. Neziri, nga qyteti i Ferizajt. “Si pasojë e incidentit, një pjesëtar… Continue reading Ky është polici që u plagos në veri (FOTO) ++

Published
Categorized as Kosovë

“O ju lumtë jau hangsha zemren”: Veriu mbushet me patrolla te policisë (VIDEO) ++

Një patrullë policore është vendosur në orët e mbrëmjes së sotme në “Lagjen e Boshnjakëve” në Mitrovicë të Veriut. Vendosja e patrullës së Policisë së rendit është bërë pikërisht në vendin ku mbrëmë dyshohet se një mjet shpërthyes u hodh në drejtim të një veture. Policia e Kosovës kishte bërë ekzaminimin e vendit të ngjarjes… Continue reading “O ju lumtë jau hangsha zemren”: Veriu mbushet me patrolla te policisë (VIDEO) ++

Published
Categorized as Kosovë

“O ju lumtë jau hangsha zemren”: Policia nis vendosjen e patrullave në veri (VIDEO)

Një patrullë policore është vendosur në orët e mbrëmjes së sotme në “Lagjen e Boshnjakëve” në Mitrovicë të Veriut. Vendosja e patrullës së Policisë së rendit është bërë pikërisht në vendin ku mbrëmë dyshohet se një mjet shpërthyes u hodh në drejtim të një veture. Policia e Kosovës kishte bërë ekzaminimin e vendit të ngjarjes… Continue reading “O ju lumtë jau hangsha zemren”: Policia nis vendosjen e patrullave në veri (VIDEO)

Published
Categorized as Kosovë

“Gjallë e dekën kemi me jetu ose me dekë tret bashkë” – Biseda e fundit e babait para se të vetëvritej Sokoli ++

Babai i Sokol Halilit ka rrëfyer për momentin kur djali i tij kishte shkuar në shtëpi derisa Policia e Kosovës po e kërkonte për vrasjen e Hamide Magashit. Ai ka treguar se si ishte përpjekur që ta bindte që të dorëzohet në polici dhe që më pas të merrej ligji me të, megjithatë thotë se… Continue reading “Gjallë e dekën kemi me jetu ose me dekë tret bashkë” – Biseda e fundit e babait para se të vetëvritej Sokoli ++

Published
Categorized as Kosovë

Merret vendimi për biznesmenin kosovar multimilioner / DETAJE ::

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka vendosur për caktimin e masës së paraburgimit kundër pronarit të pompës së derivateve ‘Shell Kosova’, Lulzim Kryeziu, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “Dhunë në familje”. Rasti është denoncuar nga bashkëshortja e Kryeziut, e cila pas arrestimit të tij raportohet se ka shkuar tek shtëpia e familjes… Continue reading Merret vendimi për biznesmenin kosovar multimilioner / DETAJE ::

Published
Categorized as Kosovë

Merret vendimi nga Gjykata për biznesmenin kosovar multimilioner / DETAJE

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka vendosur për caktimin e masës së paraburgimit kundër pronarit të pompës së derivateve ‘Shell Kosova’, Lulzim Kryeziu, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “Dhunë në familje”. Rasti është denoncuar nga bashkëshortja e Kryeziut, e cila pas arrestimit të tij raportohet se ka shkuar tek shtëpia e familjes… Continue reading Merret vendimi nga Gjykata për biznesmenin kosovar multimilioner / DETAJE

Published
Categorized as Kosovë

Gjykata merr vendim për biznesmenin kosovar multimilioner / DETAJE ++

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka vendosur për caktimin e masës së paraburgimit kundër pronarit të pompës së derivateve ‘Shell Kosova’, Lulzim Kryeziu, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “Dhunë në familje”. Rasti është denoncuar nga bashkëshortja e Kryeziut, e cila pas arrestimit të tij raportohet se ka shkuar tek shtëpia e familjes… Continue reading Gjykata merr vendim për biznesmenin kosovar multimilioner / DETAJE ++

Published
Categorized as Kosovë

E dhimbshme: Ky është i riu që dyshohet se vrau vetën (FOTO) ::

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në fshatin Lladoc të Podujevës. J.Mehanja, dyshohet se ka kryer vetëvrasje. Viktima ishte 34 vjeçar. Ndërkohë, rastin e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Rreth orës 18:30, kemi pranuar informatën për një trup të pa jetë, në fshatin Lladoc të komunës së… Continue reading E dhimbshme: Ky është i riu që dyshohet se vrau vetën (FOTO) ::

Published
Categorized as Kosovë