Burra e gra punojnë tokën, jeta në fshatin Shishtavec të Kukësit (VIDEO)

33 Kilometra në juglindje të Kukësit ndodhet një nder fshatrat me prrallor te kësaj ane.

Banorët në Shishtavec jetojnë nga tokat e tyre, burra e gra i gjen duke punuar derisa patatja e kultivuar nga ta shquhet në gjithë rajonin, shkruan Republika Online.

Edhe Ervisi dhe Arjeta familjen e mbajnë nga bujqësia, Arjeta tregon se ka filluar që dy vite më ketë lëmi, shumë janë marr me këtë veprimtari edhe merren akoma, ktu merren të gjithë me bjelljen patateve, mbledhjen e bimëve mjekësore.

Ervisi tregon se merret edhe me bimëve mjekësore dhe se vijnë tregtaret i marrin tek shtëpite e tyre dhe se ndjehen të kënaqur me punën që bëjnë, edhe pse është punë e mundimshme dhe e lodhshme./Republika Online/

Për me shumë ndiqeni videon:

Published
Categorized as Lajme