E dhimbshme: Djaloshi me kancer ngushëllon vëllain pasi i tregon se do të vdes (FOTO)

Një imazh tronditës që tregon një djalë 15-vjeçar, i cili vuan nga kanceri terminal, ngushëllon vëllain e tij që qante pasi i tha se jeta e tij do të përfundojë së shpejti, ka lënë shumë njerëz në internet në lot, përcjell RepublikaOnline.

Adoleshenti, i quajtur Ian, u diagnostikua me osteosarkoma – një lloj kanceri i kockave – në vitin 2019. Pasi iu nënshtrua një operacioni dhe muajsh kimioterapie, familja e tij u gëzua kur mësoi se ai ishte pa kancer.

Megjithatë, në nëntor 2021, ata zbuluan se sëmundja jo vetëm që ishte kthyer – por se ishte përhapur edhe në të gjithë trupin e tij.

Tani, atij dhe familjes i është thënë ‘se nuk mund të bëjnë asgjë tjetër’ dhe se jeta e tij do të marrë fund tragjikisht ‘së shpejti’.

Kur Ian ndau lajmin e tmerrshëm me vëllain e tij më të vogël, Peter, mosha e të cilit nuk dihet, ai shpërtheu në lot, shkruan DailyMail, përcjell RepublikaOnline.

Teksa mori vesh se ditët e vëllait ishin të numëruara, Piteri i vogël filloi të qante në krahët e tij. Por Ian, duke mbajtur një fytyrë të guximshme, e ngushëlloi dhe i kërkoi falje që nuk mundi dot kancerin.

Një foto mallëngjyese e momentit prekës mes dy vëllezërve u ngarkua në Facebook nga një burrë nga Oregon i quajtur Benjamin Elliott, lidhja e të cilit me Ian dhe Peter nuk dihet, dhe ajo shpejt përfshiu ueb-in, duke lënë shumë përdorues të emocionuar, përcjell RepublikaOnline.

Ajo tregonte se Ian mbante vëllanë e tij më të vogël ‘të shtrënguar si kurrë’ ndërsa djali i vogël u mbështet në gjoksin e tij dhe qante; Ian mund të shihej duke i dhënë Pjetrit një puthje në ballë.

“Pa folur, kjo foto përcjell një mesazh më të fortë se sa fjalët”, ka shkruar Benjamin në mbishkrim.

“Këtë javën e kaluar, Ian dhe familja e tij do të mësonin se nuk mund të bënin asgjë tjetër, përcjell RepublikaOnline.

“Kanceri që kishte shkatërruar trupin e tij në të kaluarën dhe ai e kishte mundur së shpejti do të ishte i njëjti kancer që e vret atë.”

Benjamin tha se Ian filloi të qante pasi mësoi se së shpejti do të vdiste, por jo sepse ishte i frikësuar.

“Në fakt, ai ishte në rregull me të,” vazhdoi ai. “Ian qau sepse, siç tha me fjalët e tij, “Unë dua të bëj vetëm një gjë të mirë në botë para se t’ju lë të gjithëve.”

Përdoruesi i Facebook shtoi se Ian ‘bëri zgjedhjen për t’u thënë miqve të tij dhe vëllait të tij të vogël se kanceri i tij në mënyrë të pashmangshme do ta vriste atë’, në vend që të linte prindërit e tij të ndajnë lajmin.

Ai shtoi: “Unë mendoj se kjo foto me të vërtetë ndriçon “të mirën” që Ian dëshironte dhe besonte se duhej të ndante, përcjell RepublikaOnline.

“Edhe në prognozën e tij shkatërruese, ishte Ian ai që do të ngushëllonte dhe ngushëllonte miqtë dhe vëllezërit e tij të vegjël.”

Benjamin përfundoi duke shpjeguar se nga këtu e tutje, Ian tha se nuk do të ‘ulej duke vdekur’, por në vend të kësaj, ‘ka zgjedhur të jetë i zënë duke jetuar derisa vdekja e tij të bëhet realitet’.

“Ndërsa thotë se është i trishtuar, ai gjithashtu pranon se është mirë me vdekjen”, ka shkruar ai. “E vërteta është se Ian refuzon të jetojë për veten e tij. Ai zgjedh vetëm të jetojë për të tjerët deri në momentin që merr frymën e fundit.’

Shumë njerëz vërshuan pjesën e komenteve të postimit me mbështetjen e tyre, me një person që shkroi, “Zemra ime është e copëtuar”, përcjell RepublikaOnline.

Një tjetër shtoi: ‘Njeriu i Facebook-ut më ka në tualet duke ngërthyer sytë.’

“Kjo më solli lot në sy dhe dhimbje në zemër për këtë djalë të ri. Çfarë shembulli i jashtëzakonshëm i dashurisë dhe përulësisë,’ tha dikush tjetër. “Lutjet e mia janë me të dhe familjen e tij.”

“O Zot, unë jam një pellg tani”, lexohet në një koment tjetër. “Unë e urrej kancerin.”./RepublikaOnline

Published
Categorized as Lajme