Aksioni i Policisë në Podujevë dhe Prishtinë, arrestohen pronarët e kësaj kompanie

Prokuroria Themelore në Prishtinë pas zhvillimit të masave të fshehta dhe teknike të hetimit dhe vëzhgimit, në koordinim me Policinë dhe ATK-në, si dhe pas aprovimit të gjyqtarit të procedurës paraprake, nën udhëheqjen e Prokurorit të Shtetit, sot është realizuar një aksion në Prishtinë dhe Podujevë, me ç’rast janë arrestuar dhe dërguar në mbajtje të dyshuarit M.K. dhe A.B., bashkëpronar të Agjencionit Turistik “Prishtina Jet”.

Ata po dyshohen se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “Mashtrimi” dhe nga kjo bastisje e realizuar janë gjetur e sekuestruar prova të cilat do të shërbejnë në procedurën penale, raporton Gazeta Sinjali.

Sipas Prokurorisë “të ndaluarit dyshohen se, përmes paraqitjes së fakteve të rreme, pra përmes Agjencisë Turistike “Prishtina Jet”, u kanë shitur të dëmtuarve/bashkatdhetarëve bileta fiktive për udhëtim me aeroplan nga shtetet e perëndimit në Kosovë me një çmim shumë më të lirë se sa çmimi aktual, e të cilat fluturime nuk janë realizuar edhe përkundër pagesave që janë bërë nga të dëmtuarit, çka me këtë të dëmtuarve përpos dëmeve financiare u kanë shkaktuar edhe keqtrajtime psiqike, duke u maltretuar me familjarët e tyre nëpër aeroporte të ndryshme për realizimin e fluturimeve të premtuara rrejshëm nga të pandehurit.”

Të njëjtit me urdhër të Prokurorit të Shtetit janë dërguar në mbajtje prej 48 orësh, derisa ndaj tyre do të ndërmerren veprimet e mëtejme procedurale ligjore, si dhe, veprime hetimore ndaj rastit në fjalë, deri në epilogun përfundimtar të kësaj çështje penale.

Gazeta Sinjali ka raportuar ekskluzivisht lidhur me rastin, ku kjo kompani ajrore “Prishtina Jet” dyshohet se ka mashtruar mërgimtarët, të cilët kanë paguar qindra euro bileta dhe në fund kanë mbetur pa ardhur në Kosovë, pasi që fluturimi i tyre është anuluar një ditë para nisjes.

Published
Categorized as Lajme