Me punën që bëj, nuk lakmoj as pozitën e presidentit (VIDEO)

Më të mbaruar lufta Murat Maqa atë kohë i ri nga Shishmani i Gjakovës largohet nga uniforma e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), i buzqeshë fati ku përmes Mabetex punësohet në Kazakistan, atje mijëra kilometra larg vendlindjes dhe të dashurëve punoj 4 vite fitoj dhe kursej për të investuar në fshatin e lindjes./Republika Online/ Punët… Continue reading Me punën që bëj, nuk lakmoj as pozitën e presidentit (VIDEO)

Published
Categorized as Tjera

Burra e gra punojnë tokën, jeta në fshatin Shishtavec të Kukësit (VIDEO)

33 Kilometra në juglindje të Kukësit ndodhet një nder fshatrat me prrallor te kësaj ane. Banorët në Shishtavec jetojnë nga tokat e tyre, burra e gra i gjen duke punuar derisa patatja e kultivuar nga ta shquhet në gjithë rajonin, shkruan Republika Online. Edhe Ervisi dhe Arjeta familjen e mbajnë nga bujqësia, Arjeta tregon se… Continue reading Burra e gra punojnë tokën, jeta në fshatin Shishtavec të Kukësit (VIDEO)

Published
Categorized as Lajme

Ky është mërgimtari kosovar i cili la Amerikën, për t’u kthyer në vendlindje (VIDEO)

Mustafa Begu bga Fshati Kaçandoll u kthye nga Amerika në Kosovë në vendin e tij të lindjes, shkruan Republika Online. Aitregon se si në vitin 1972 u shperngulë nga fshati Kacandoll për në Vushtrri i cili u punësua si polic, ai këtë punë e bëri deri në vitin 2003 ku me pas e la dhe… Continue reading Ky është mërgimtari kosovar i cili la Amerikën, për t’u kthyer në vendlindje (VIDEO)

Published
Categorized as Lajme

Traktori me i madh në Kosovë gjendet në këtë qytet të Kosovës (VIDEO)

Ekipa e emisionit “Punë t’mbarë” në RTV21 me moderatorin Abaz Kransniqi, ishin në Pataqan të Rahovecit, shkruan RepublikaOnline Ata vizituan fermerin Bashkim Ahmeti nga ky fshat, i cili kultivon disa hektarë me vreshta, pjepër e rrushë. Ahmeti na tregon edhe një kuriozitet për traktorin të cilin ai e posedon, e që është më i madhi… Continue reading Traktori me i madh në Kosovë gjendet në këtë qytet të Kosovës (VIDEO)

Published
Categorized as Lajme

Njihuni me Ensarin, poetin 11 vjeçar që të gjitha kursimet e tij i dhuron për nënat e dëshmorëve (VIDEO)

Në emisionin Studio me gazetaren Adelina Hasani, ishte i ftuar i ftuar 11 vjeçari kosovar i cili të gjitha kursimet e tij i dërgon për nënat e dëshmorëve, shkruan Republika Online. Ensari si një 11-vjeçar tregon se si erdhi deri tek ideja për shpërndarjen e kursimeve për nënat e dëshmorëve, ai thotë se si i… Continue reading Njihuni me Ensarin, poetin 11 vjeçar që të gjitha kursimet e tij i dhuron për nënat e dëshmorëve (VIDEO)

Published
Categorized as Tjera

Mërgimtari i cili u kthye nga Italia në Kosovë për të hapur një fermë delesh , fiton më shumë se në Zvicër (VIDEO)

Ani pse shumë mërgimtarë vazhdojnë të jetojnë dhe të veprojnë në mërgim, ka edhe të tillë që zgjedhin të kthehen në vendlindje për të jetuar dhe investuar. Ngjashëm ka vepruar edhe Naim Kryeziu nga fshati Bubavec, komuna e Malishevës, i cili është kthyer nga Italia dhe ka investuar në Kosovë/Just by time/ Në fshatin Bubavec… Continue reading Mërgimtari i cili u kthye nga Italia në Kosovë për të hapur një fermë delesh , fiton më shumë se në Zvicër (VIDEO)

Published
Categorized as Tjera

Moderatorja kosovare e lëshon vendin bashkë me dy fëmijët e saj, emocionon me shkrim

Shikuesit e “RTV 21”, e njohin mirë prezantuesen dhe gazetaren Myrvete Qerkezi, e cila ka prezantuar formate të ndryshme televizive. Prezantuesja, përmes një shkrimi të lënë në faqen e saj në Facebook, tregon se po largohet nga Kosova, drejtë një rruge me shpresa më të mëdha. “Ne të tre, drejt një rruge të gjatë. Drejt… Continue reading Moderatorja kosovare e lëshon vendin bashkë me dy fëmijët e saj, emocionon me shkrim

Published
Categorized as Lajme

Këto ishin kërkesat e Kurtit për Vuçiqin në Bruksel

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Kosova në rundin e fundit të dialogut në Bruksel kishte shkuar për të diskutuar për një marrëveshje të përgjithshme për normalizimin e raporteve me gjashtë pika. Sipas tij, këto pika janë: Parimet e përgjithshme të marrëdhënieve dypalëshe: njohja reciproke dhe anëtarësimi në të gjitha organizatat ndërkombëtare; Zgjidhja e… Continue reading Këto ishin kërkesat e Kurtit për Vuçiqin në Bruksel

Published
Categorized as Lajme

Vuçiq reagon pas takimit me Listën Serbe: Ky ishte propozimi ynë që u refuzua nga Kosova

European Council President Charles MICHEL, receives Thierry Breton, European Commissioner for Internal Market. Brussels the 12/01/2021. Le President du Conseil Europeen, Charles MICHEL, recoit Thierry Breton, Commissaire Europeen chargé du marché interieur. . Bruxelles le 12/01/2021.,Image: 590631817, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

“Nuk kemi ku të shkojmë, jemi në qoshe. Sido që të jetë, mesazhi ynë për popullin e Kosovës është se nuk do të ketë kolona refugjatësh, do ta shpëtojmë popullin tonë nga pogromet dhe perse kutimet”, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas një takimi me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova, që filloi sot rreth… Continue reading Vuçiq reagon pas takimit me Listën Serbe: Ky ishte propozimi ynë që u refuzua nga Kosova

Published
Categorized as Lajme