E FUNDIT: Edhe përkundër vendimit të Qeverisë, në Merdare po aplikohet reciprociteti (VIDEO)

Edhe përkundër vendimit të Qeverisë së Kosovës, në pikën kufitare në Merdare Policia e Kosovës ka nisur me aplikimin e reciprocitetit përmes një dokumenti të vetëm Kështu të pakten duket nga video e transmetur nga Telvizioni Kanal10, gazetarët e të cilit televizion ndodhen atje dhe po transmetojnë direkt nga pika kufitare në Merdare, shkruan RepublikaOnine… Continue reading E FUNDIT: Edhe përkundër vendimit të Qeverisë, në Merdare po aplikohet reciprociteti (VIDEO)

Published
Categorized as Lajme

Qeveria shtyn vendimet, me kusht që deri të hënën të hiqen barrikadat në Veri

“Qeveria e Kosovës jep zotimin që të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të datës 29 qershor 2022, deri më datën 1 shtator 2022, nga momenti në ditën e hënë, 1 gusht 2022, kur do të hiqen të gjitha barrikadat dhe të vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët në veri të Kosovës”.… Continue reading Qeveria shtyn vendimet, me kusht që deri të hënën të hiqen barrikadat në Veri

Published
Categorized as Lajme

Qytetarët serb bllokojn edhe rruget në Merdare dhe te Dheu i Bardh

Pas Jariinjës dhe Bernjakit, qytetarët serb kanë bllokuar edhe rruget e kufirit në Merdare dhe te Dheu i Bardhë. Burime të Indeksonline bëjnë me dije se janë bllokuar të gjitha rruget që qojn drejt këtyre pikave kufitare. Rrugët janë bllokuar nga qytetarët serb në anën e Serbisë, kanë bërë të ditura burimet e Indeksonline.

Published
Categorized as Lajme

KFOR i reagon ashpër Serbisë: Jemi të gatshëm për ndërhyrje nëse rrezikohet veriu

Njoftimi i plotë i KFOR-it drejtuar mediave: KFOR-i ËSHTË I PËRGATITUR TË NDËRHYRJE NËSE RREZIKOHET STABILITET NË VERI TË KOSOVËS PRISHTINË – Gjendja e përgjithshme e sigurisë në komunat veriore të Kosovës është e tensionuar. Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO po monitoron nga afër dhe është i përgatitur të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti,… Continue reading KFOR i reagon ashpër Serbisë: Jemi të gatshëm për ndërhyrje nëse rrezikohet veriu

Published
Categorized as Lajme

“5 veta të maskuar na suImuan” – rrëfimi i familjes që u suImua në kufi me Serbi (VIDEO)

Vehbi Beqiri është një prej qytetarëve që është suImuar sonte derisa po udhëtonte për në Zveçan, atje ku tensionet janë rritur pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet për dokumentet serbe. Beqiri në RTV Dukagjini ka treguar se ishte në veturë me bashkëshorten dhe vajzën, kur u suImuan nga pesë persona të maskuar. Ai… Continue reading “5 veta të maskuar na suImuan” – rrëfimi i familjes që u suImua në kufi me Serbi (VIDEO)

Published
Categorized as Lajme

Situata në veri, Geci i del në ndihmë policëve

Gani Geci, ish-deputeti i LDK-së ka reaguar pas situatës së krijuar në veri të vendit pak para fillimit të zbatimit të reciprocitetit me Serbinë në çështjen e targave dhe dokumenteve të identifikimit. Geci në një postim në Facebook, citoi nenin 1 dhe 2 të Kushtetutës së Kosovës ku thuhet vendi jonë është i pavarur dhe… Continue reading Situata në veri, Geci i del në ndihmë policëve

Published
Categorized as Lajme

Deputeti ukrainas: Nëse Serbia pushton Kosovën, ne duhet të mbrojmë kosovarët

Oleksiy Goncharenko, deputet ukrainas dhe anëtar i delegacionit të Ukrainës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës ka reaguar pas tensioneve në veri të Kosovës. Goncharenko ka shkruar se Ukraina duhet t’i mbrojë kosovarët “nëse Serbia e pushton Kosovën”. “Nëse Serbia pushton Kosovën, ne duhet të mbrojmë kosovarët. Ukraina është gati të veprojë me trupat… Continue reading Deputeti ukrainas: Nëse Serbia pushton Kosovën, ne duhet të mbrojmë kosovarët

Published
Categorized as Lajme

Vjen reagimi i Kurtit pas tensioneve në Veri, ka një paralajmërim (VIDEO)

Deklarohet kryeministri Kurti: Orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike Kryeministri i vendit Albin Kurti, ka reaguar mbi zhvillimet e sotme, pak kohë para hyrjes në fuqi të vendimit për reciprocitet ndaj Serbisë, për targat dhe dokumentet e identifikimit. Kurti thotë se orët e ditët e javët në vijim… Continue reading Vjen reagimi i Kurtit pas tensioneve në Veri, ka një paralajmërim (VIDEO)

Published
Categorized as Lajme

Familja kosovare që po shkonte drejt Zvicrës rrahet nga serbët në veri, 5 persona po trajtohen në Spitalin e Mitrovicës

Situata në veriun e Kosovës është tensionuar tejmase në prag të hyrjes në fuqi të vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet. Strukturat paralele në veri të vendit kanë bllokuar rrugët. Veriu.info mëson nga burimet e saj se një familje kosovare është ndaluar në pjesën veriore të vendit teksa po udhëtonin drejt Zvicrës pasi kishin… Continue reading Familja kosovare që po shkonte drejt Zvicrës rrahet nga serbët në veri, 5 persona po trajtohen në Spitalin e Mitrovicës

Published
Categorized as Lajme

Paralajmëron ish-ushtari i UÇK’së: Serbi dije mirë, nëse një shqiptar vritet në Veri…

Ish-ushtari i UÇK-së, i njohur me nofkën “Murrlani”, ka reaguar për zhvillimet e fundit në Veri të vendit, shkruan GazetaDemos. Ai ka paralajmëruar se nëse diçka e keqe do të ndodhë, atëherë sipas tij do të ketë pasoja. “SERBI,DIJE MIRE. NJË SHQIPËTAR VRITET N VERI T KOSOVES,TA DHASH BESEN KE ME VAJTUE 1000 VITE QKA… Continue reading Paralajmëron ish-ushtari i UÇK’së: Serbi dije mirë, nëse një shqiptar vritet në Veri…

Published
Categorized as Lajme